دادرسی مالیاتی چیست؟

folder_openآموزش مالیات
commentبدون دیدگاه
دادرسی مالیاتی چیست؟

شما عزیزان به عنوان کسی که کسب و کاری را اداره می کنید باید با دادرسی مالیاتی آشنایی داشته باشید .

در این مقاله موسسه حسابداری و مالیاتی تیوان سعی دارد با ارائه اطلاعات و تعاریف پیرامون دادرسی مالیاتی شما را با این موضوع مهم هرچه بهترو بیشتر آشنا کند.

به مرور زمان و در گذر تاریخ دشواری های داشتن یک کسب و کار برای افراد بیشتر و بیشتر شده تا حدی که ممکن است بسیاری را از ادامه منصرف کند ، در کنار بوجود آمدن این تهدید ها خدماتی بوجود آمده که می تواند این تهدیدات را تبدیل به فرصت کند.

ارسال اظهارنامه مالیاتی و مشکلات پیرامونی و دادرسی مالیاتی تنها بخش کوچکی از استرس های صاحبین کسب و کار را شامل می شود اما به هیچ عنوان نباید از اهمیت آنها غافل شد.

موسسه حسابداری و مالیاتی تیوان در تمامی مراحل کنار شما خواهد بود.

دادرسی مالیاتی :

تمامی صاحبین مشاغل چه افراد حقیقی و چه حقوقی در تاریخ مشخصی موظف به ارسال اظهارنامه مالیاتی هستند. در اظهارنامه همانطور که از نامش پیداست فرد درآمد خود را اظهار می دارد که مالیات بر اساس آن تعیین گردد.

اداره دارایی بعد از بررسی اظهارنامه می تواند آنرا رد یا تایید کند. اگر اداره دارایی و ممیز رسیدگی کننده اظهارنامه شما را تایید کنند که تا اینجا همه چیز خوب پیش رفته و مالیات شما طبق آن چیزی که اقرار کرده اید برای شما محاسبه خواهد شد.

اما اگر اداره دارایی اظهارنامه شما را رد کند ، مبلغ مالیات تعیین شده برای شما بیش از آن چیزی خواهد شد که در اظهارنامه به آن اظهار داشته اید. این خبر خوبی برای شما نخواهد بود !!!

اینجاست که طبق قانون شما می توانید نسبت به مالیات تعیین شده اعتراض نموده و پیگیری های لازم را صورت دهید که به این روند دادرسی مالیاتی گفته می شود . دادرسی مالیاتی علاوه بر میزان مالیات در مورد نحوه وصول آن نیز می تواند باشد .

مهلت اعتراض به مالیات تعیین شده توسط اداره دارایی ، 30 روز پس از ابلاغ برگ تشخیص به مودی خواهد بود پس حتما این موارد را در نظر داشته باشید یا در صورت امکان از مشاورین مالیاتی کمک بگیرید.

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ”  اظهارنامه مالیاتی چیست را نیز مطالعه بفرمایید.

دادرسی مالیاتی توسط چه اشخاصی انجام می گیرد ؟

روند دادرسی مالیاتی توسط خود صاحبین کسب و کار همچنین توسط مشاورین مالیاتی قابل انجام است . خدمات مشاورین مالیاتی به دو صورت ذیل است :

  • پشتیبانی مالیاتی : در پشتیبانی مالیاتی ، مشاورین مالیاتی بیشتر روی مشاوره و پیشگیری از بروز مشکلات مالیاتی برای صاحبین کسب و کار همچنین ارائه اطلاعات درست و بجا جهت ضایع نشدن حق مودی در آینده تمرکز می کنند زیرا مودیان در بسیاری از موارد از تفسیر و یا حتی خود قوانین مالیاتی اطلاعات دقیقی ندارند و در چهارچوب قانون سعی می شود که مودیان کمترین میزان ممکن مالیات را پرداخت کنند .
  • دادرسی مالیاتی : این مرحله به بعد از ارسال اظهارنامه مالیاتی مربوط می شود که مشاورین مالیاتی با مطالعه دقیق پرونده و بررسی راهکار های موجود اقدام به تنظیم لایحه دفاعیه می نمایند و با توافق مودی می توانند کلیه پیگیری های مربوطه را نیز انجام دهند.

توصیه می شود جهت اطلاعات بیشتربه لینک زیر مراجعه نموده و از جزئیاتی که  سازمان امور مالیاتی  در قالب دستور العمل دادرسی مالیاتی در اختیار مودیان و ماموران مالیاتی قرار داده است بهره مند شوید :

مراجع و مراحل دادرسی پرونده های مالیات:

  • رئیس امور مالیاتی (ممیز کل )
  • هیات حل اختلاف مالیاتی ( بدوی )
  • هیات حل اختلاف تجدید نظر
  • هیات ماده 216 قانون مالیات های مستقیم
  • شورای عالی مالیاتی ( هیات موضوع ماده 251 قانون مالیات های مستقیم )
  • هیات موضوع ماده 251 مکرر
  • دیوان عدالت اداری

نکته : در فرآیند دادرسی مالیات بر ارزش افزوده شورای عالی مالیاتی وجود ندارد. برای اطلاع از خدمات مشاوره مالیاتی این صفحه را مطالعه کنید.

درصورت نیاز با شماره های  66913667-021 و 09127926849 در ساعات کاری تماس حاصل فرمایید یا از طریق واتساپ با شماره همراه ذکر شده در تماس باشید.

 

از همراهی و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست