ماهیت بهای تمام شده کالای فروش رفته چیست؟

folder_openآموزش حسابداری
commentبدون دیدگاه
بهای تمام شده

در این مقاله موسسه حسابداری و مالیاتی تیوان قصد دارد مقاله ای را خدمت شما همراهان همیشگی ارائه دهد که در آن به موضوع مهم ماهیت بهای تمام شده کالای فروش رفته بپردازد. با پیشنهادات و انتقادات خود ما را یاری فرمایید.

به طور کلی برای هر واحد اقتصادی انگیزه دستیابی به سود مهمترین محرک اداره یک کسب و کار به شمار می رود، عملا همه مدیران ، کسب و کار خود  را برای رسیدن به سود راه اندازی و مدیریت می کنند.

یکی از عواملی که شما را در رسیدن به این مقصود راهنمایی می کند ، توانایی محاسبه دقیق هزینه هاییست که به واحد اقتصادی تحمیل شده است.

بسیار واضح است که این توانایی چقدر پر اهمیت است چرا که شما با محاسبه قیمت تمام شده ، برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی خواهید داشت که اولا بتوانید هزینه ها را مدیریت کنید و تا جای ممکن بهای تمام شده را پایین بیاورید.

ثانیا با علم به اینکه این هزینه ها دقیقا به چه شکل تحمیل شده، از چه منابعی بوده و مقدار دقیق هر یک چه میزانیست می توانید به سهام داران و سرمایه گذاران سازمان خود پاسخ های منطقی تر و شفاف تری دهید.

در نظر داشته باشید بسیاری از صاحبین کسب و کار با برونسپاری امور حسابداری و یا امور مالیاتی واحد اقتصادی خود به موسسه های معتبر در واقع هم از صحت و دقت اطلاعات ارائه شده در جهت بهبود و مدیریت اوضاع سازمان خود اطمینان پیدا می کنند ، هم با پرداخت هزینه به مراتب کمتر در انجام این امور در هزینه های شرکت خود صرفه جویی می کنند و به طبع بهای تمام شده نیز پایین تر خواهد آمد.

ماهیت بهای تمام شده کالای فروش رفته :

کلیه هزینه هایی که به صورت مستقیم درتهیه و تولید یک کالا دخیل هستند بهای تمام شده آن کالا را تشکیل می دهند.

این هزینه ها می توانند شامل هزینه مواد اولیه ، انرژی ، حقوق کارگران و سایر موارد باشد.

در محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته هزینه های غیر مستقیم مثل تبلیغات و توزیع و فروش منظور نمیگردد.

به عنوان مثال در یک کارخانه تولید یخچال ، کلیه هزینه های مواد و لوازم اولیه و قطعات و حقوق کارگران بهای تمام شده کالای فروش رفته را تشکیل می دهند.

بهای تمام شده کالای فروش رفته در صورت سود و زیان لحاظ می شود و می تواند در تعیین سود ناخالص شرکت از میزان درآمد کسر گردد.

البته در واحد های اقتصادی گوناگون ، هزینه هایی که در نهایت، بهای تمام شده کالای فروش رفته را بوجود آورده اند بسته به نوع ماهیت و فعالیت میتوانند بسیار متفاوت باشند.

حسابداری صنعتی چیست ؟

به طور کلی حسابداری بهای تمام شده همان حسابداری صنعتی است.

موسسه حسابداری و مالیاتی تیوان در مقاله ای جداگانه به حسابداری صنعتی به صورت مفصل خواهد پرداخت اما در اینجا فقط به آن اشاره ای کردیم که بدانید اگر صحبتی از بهای تمام شده در میان است حسابداری آنرا با نام حسابداری صنعتی می شناسیم.

اهمیت حسابداری صنعتی یا همان محاسبه بهای تمام شده در آنجاست که اگر مدیران یک مجموعه تولیدی از اطلاعات دقیق مربوط به هزینه های تولید و … بی بهره باشند نمی توانند با مدیریت هزینه ها و ایجاد بهره وری در نهایت حاشیه سود و البته در کارکنان ایجاد انگیزه کنند.

بدون شک یکی از پارامترهای اصلی مدیریت قدرتمند ، توانایی مدیریت هزینه ها با توجه به اطلاعات دقیق ، جامع و شامل است.

پیشنهاد می کنیم مقاله مالیات بر ارزش افزوده را حتما مطالعه نمایید.

محاسبه بهای تمام شده :

برای محاسبه بهای تمام شده ابتدا باید چند شکل هزینه را شناخت.

انواع هزینه های موثر در محاسبه بهای تمام شده :

  • هزینه های ثابت : هزینه هایی که در اثر تغییراتی در مقدار تولید تغییر نمی کنند و در هر میزان از تولید ثابت هستند. مانند هزینه اجاره محل.
  • هزینه های متغیر : هزینه هایی که در اثر تغییر در حجم تولید تغییر میکنند و در واقع نسبت تقریبا ثابتی با میزان تولید دارند. مانند مبلغ پرداخت شده برای خرید مواد اولیه.
  • هزینه های مختلط : هزینه هایی که الگوی خاص و ثابتی برای تحلیل ندارند.
  • هزینه های نیمه متغیر : این هزینه ها با افزایش حجم تولید ، رو به افزایش میگذارند و نسبت مستقیمی دارند، اما نسبت افزایش آنها نسبت به حجم تولید متناسب نیست.
  • هزینه های نیمه ثابت : این هزینه ها نیز با افزایش حجم تولید به صورت ناگهانی و پلکانی افزایش می یابند و بعد در یک بازه خاصی از میزان تولید ثابت بوده تا جهش بعدی.

نحوه محاسبه بهای تمام شده :

چند فرمولی که در محاسبه بهای تمام شده کاربردی هستند عبارتند از :

خرید خالص = خرید در طول دوره + اضافات خرید – ( برگشت از خرید + تخفیفات درصدی خرید + کسورات خرید )

موجودی کالای آماده برای فروش = موجودی کالای اول دوره + خرید خالص

بهای تمام شده کالای فروش رفته = موجودی کالای آماده برای فروش – موجودی کالای پایان دوره

موجودی کالای پایان دوره = تعداد کالاهای باقیمانده در انبار که قابل شمارش باشد ˣ بهای هر کالا

نکته : در شرکت های خدماتی نیز بهای تمام شده محاسبه میگردد که در اینجا هزینه ها شامل دستمزد و هزینه های سربار خواهد بود.

در مقاله جداگانه ای در آینده روش محاسبه بهای تمام شده در شرکت های خدماتی نیز به شما سروران ارائه خواهد گردید.

درصورت نیاز با شماره های  66913667-021 و 09127926849 در ساعات کاری تماس حاصل فرمایید یا از طریق واتساپ با شماره همراه ذکر شده در تماس باشید.

 

از همراهی و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

 

اگر این مقاله را پسندیدید حتما مقاله ترازنامه چیست را هم مطالعه بفرمایید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست