انبارگردانی چیست ؟

folder_openآموزش حسابداری
commentبدون دیدگاه
انبارگردانی چیست ؟

موسسه حسابداری و مالیاتی تیوان در نظر دارد در این مقاله به صورت ویژه شما عزیزان را با موضوع مهم انبارگردانی آشنا کند و نکات و تعاریف مرتبط با این موضوع را ارائه دهد ، امید است مطالب این مقاله مفید واقع گردد.

از شما عزیزان خواستاریم با نظرات و پیشنهادات خود مارا در خدمت رسانی هر چه بهتر یاری فرمایید.

تعریف انبارگردانی :

ایجاد صورت موجودی های کالا در انبار و بررسی وضعیت آنها را به طور خلاصه انبار گردانی می گویند.

براساس استاندارد های حسابداری سالیانه حداقل یک مرتبه (بسته به نیاز و حساسیت کالا ها و موضوع فعالیت شرکت این تعداد می تواند بیشتر هم باشد) می بایست انبارگردانی صورت پذیرد.

در انبارگردانی به طور کلی هدف ، شمارش دقیق موجودی کالا و اطمینان کمی و کیفی از آن و همچنین اطمینان از عدم مغایرت موجودی واقعی انبار با موجودی سیستمی است.

علل مختلفی از جمله سرقت از انبار و سو استفاده ها ، ثبت نکردن ضایعات ، عدم ثبت یا ثبت ناقص رویداد های مالی مثل خرید و فروش و… می تواند باعث مغایرت میان موجودی واقعی انبار و موجودی سیستمی گردد.

چگونگی انبارگردانی :

قبل از انبارگردانی باید با واحد حسابداری و مالی شرکت هماهنگی های لازم صورت بگیرد و شخصی مورد اعتماد مسئول عملیات انبارگردانی شود ، این شخص که سرپرست این عملیات است دستور العملی جهت انبار گردانی تهیه نموده و حتما قبل از شروع باید مورد بررسی قرار گیرد که در صورت وجود مشکل دستور العمل اصلاح گردد .

بهتر است انبار برای راحتی کار مرتب گردد و کالا های مشابه و یکسان ، ضایعات  و… تفکیک شده باشند و همچنین برای جلوگیری از شمارش مجدد و رخ دادن اشتباه از برچسب شمارش کالا استفاده گردد.

ورود و خروج کالا هنگام انبار گردانی بهتر است ممنوع شود و اگر هم ضرورتی وجود دارد زیر نظر مستقیم سرپرست انبارگردانی و با تایید وی صورت گیرد.

شمارش کالا هنگام انبارگردانی معمولا بیش از یکبار صورت میگیرد، به این صورت که مرتبه اول بعد از شمارش، تعداد با موجودی سیستمی مقایسه شده و در صورت مغایرت دوباره شمارش صورت میگیرد ،  در شمارش دوم اگر تعداد به دست آمده با شمارش اول برابر بود ، موجودی نهایی تایید می گردد ولی اگر با شمارش اول هم مغایرت داشت شمارش برای بار سوم تجدید می گردد.

نمونه فرم رسید و حواله انبار :

( در صورت مغایرت می توان رسید و حواله های انبار را با سیستم مالی کنترل نمود.

انبار گردانی در سیستم دائمی :

به این دلیل که در سیستم ثبت دائمی در هر ورود و خروج کالا در انبار اطلاعات بروز می گردند ، پروسه انبار گردانی بسیار ساده تر و کم اشکال تر خواهد بود.

به دلیل اینکه در این روش موجودی کالا همیشه بروز گردیده و در واقع همیشه در دسترس است در پایان دوره اختلاف و مغایرت بسیار به ندرت اتفاق می افتد و مدیران سازمان یا شرکت با این روش تصویر روشن تری از آنچه در مجموعه اتفاق می افتد دارند.

انبار گردانی در سیستم ادواری :

برعکس روش دائمی در این روش با ورود و خروج کالا ، بروزرسانی اتفاق نمی افتد و از موجودی کالا اطلاعات روشنی در دست نیست .

در پایان دوره مالی انبار گردانی در سیستم ادواری یک الزام است و تنها راه بروزرسانی موجودی کالا در انبار در واقع همین انبار گردانی پایان دوره می باشد.

ثبت کسری انبار :

اگر پس از انبارگردانی این نتیجه تایید شد که موجودی واقعی انبار از موجودی سیستمی کمتر است یعنی کسری انبار داریم .

به این ترتیب میزان موجودی سیستمی را کاهش داده و به میزان موجودی واقعی میرسانیم به این روش که به میزان کسری حساب کسر و اضافه انبار بدهکار و حساب موجودی کالا بستانکار می شود.

کسر و اضافه انبار   ***

موجودی کالا    ***

ثبت اضافه انبار :

اگر میزان موجودی واقعی بیشتر از موجودی سیستمی بود در واقع اضافه انبار داریم.

در این صورت میزان موجودی در سیستم را تا میزان موجودی واقعی افزایش داده و به میزان اضافه انبار ، موجودی کالا بدهکار و حساب کسر و اضافه انبار را بستانکار می کنیم .

موجودی کالا      ***

کسر و اضافه انبار     ***

بستن حساب کسری و اضافه انبار :

  • اگر مانده حساب کسری و اضافه انبار بدهکار بود :

 

خلاصه سود و زیان    ***

کسر و اضافه انبار    ***

 

  • اگر مانده حساب کسری و اضافه انبار بستانکار بود :

 

کسر و اضافه انبار   ***

خلاصه سود و زیان     ***

 

در صورت رضایت از مقاله انبارگردانی ، مقاله حسابداری شرکت های بازرگانی را نیز مطالعه بفرمایید.

درصورت نیاز با شماره های  66913667-021 و 09127926849 در ساعات کاری تماس حاصل فرمایید یا از طریق واتساپ با شماره همراه ذکر شده در تماس باشید.

از همراهی و شکیبایی شما سپاسگزاریم.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست